Rychlý přehled

 • Robot, který dokáže rychle měnit směr

  Na Michiganské univerzitě vyvinuli robot s chytrou konstrukcí, který se při rychlém pohybu a častých změnách směru téměř nepřevrací. Tento SKOOTR má tři nohy, což je pro dobrou stabilitu zpravidla trochu málo. Tuto konstrukci ale vývojáři doplnili o centrální kouli. Tím spojili dobrou manévrovatelnost robotu s kuličkou a stabilitu a všestrannost robotu s nohama.

  Foto: Adam Joshua Hung, Challen Enninful Adu and Talia Y. Moore; arxiv.org
 • Přesné roboty na výstavě v Pardubicích

  Technologické dny firmy Stäubli přilákaly do Pardubic odborníky z celé republiky. Stäubli jako výrobce technicky prvotřídních robotů zde představil svůj nový model pro přesné laserové aplikace – TX2-160L HDP. Toto rameno je osazené převodovkami vlastní výroby, tajemství jejich přesnosti Stäubli žárlivě střeží. Dokonce i použité oleje jsou speciálně navržené pro maximalizaci přesnosti. Každý kus je před dodáním zákazníkovi individuálně laděn a kalibrován. Protože nabízí vyšší přesnost než pálení, předpokládá se jeho využití v laserovém řezání lisovaných dílů, například karoserií aut, dveřních sloupků, ale i domácích spotřebičů či výtahových dílů. Na výstavě v Pardubicích byla k vidění ukázky laserového svařování. Pokud se chcete setkat s klíčovými managery značek Murrelektronik, LINTECH, SIEMENS, Beckhoff… a především Stäubli, nepropásněte příští ročník Technology days.

 • Víc než polovina českých výrobních firem už používá datovou analytiku

  Národní centrum Průmyslu 4.0 vydalo obsáhlý průzkum mezi manažery českých výrobních firem, který mj. poukazuje na důležitost optimalizace průmyslových procesů na základě správně sesbíraných a vyhodnocených dat. Pokud je správně uchopena, může datová analytika přispět ke zkracování výrobních cyklů, zlepšit vytížení strojů, vhodně načasovat jejich údržbu, omezit plýtvání materiálů nebo spotřebu energií. Na základě dotazování autoři této zprávy odhadují, že v nějaké formě již datovou analytiku využívají čtyři pětiny velkých a zhruba polovina středních a malých podniků v ČR. Zároveň však poukazují na nejrůznější nedokonalosti, ať už v kvalitě získávaných dat nebo jejich zpracování.

  Analýzu českého průmyslu 1/2023 si můžete stáhnout zde jako PDF >

 • Roboty trhly nový rekord v automobilovém průmyslu

  Mezinárodní federace robotiky IFR spočítala, že automobilový průmysl globálně „zaměstnává“ už víc než jeden milion průmyslových robotů. V oboru, který zásadní měrou přispěl k rozvoji automatizované výroby dnes roboty čím dál častěji opouštějí tradiční klece v podobě kolaborativních aplikací – hlavně pro dokončovací operace ve finálních partiích výrobních linek. Nejvíc robotizovaná je Jižní Korea, ve které připadá už 2876 robotů na deset tisíc pracovníků, následovaná Německem s patnácti sty strojů. Nejrychlejšího tempa robotizace automobilové výroby pak dosahuje Čína, na kterou v roce 2021 připadla víc než polovina všech robotů instalovaných po celém světě.

 • Veletrh Automatica 2023 se zvlášť zaměří na umělou inteligenci v robotice

  Brány mnichovského výstaviště se už zanedlouho otevřou zájemcům o nejnovější pokroky v průmyslové automatizaci a robotice. Vedle tradičních témat, na jaká jsou návštěvníci tohoto veletrhu zvyklí, se v souladu s aktuálním děním zahnízdila umělá inteligence, které bude patřit mimo jiné také pódium na summitu Visions of future robotics and AI, pořádaném 28. června.

Zobrazit nejnovější